Babiogórski Park Narodowy 34-223 Zawoja 1403
tel. +33 87-751-10, 87-767-02; faks 87-755-54, www.bgpn.pl, e-mail: park@bgpn.pl
Został utworzony w 1954 roku i obejmuje północną i południową stronę masywu Babiej Góry wraz z najwyższym szczytem – Diablakiem (1725 m n.p.m.). Powierzchnia parku wynosi 3 392 ha. BGPN został wciągnięty w 1977roku na listę UNESCO światowego dziedzictwa przyrody. W 2001 roku Rada UNESCO zatwierdziła rozszerzenie Rezerwatu Biosfery Babia Góra do powierzchni–8437 ha (9 takich obszarów w Polsce). Ze szczytu Babiej Góry można podziwiać jedną z najwspanialszych w Polsce panoram, na góry polskie i słowackie, są to:
Tatry w całości, Podhale, Jezioro Orawskie, Niżne Tatry, Góry Choczańskie, Magura Orawska, Wielka i Mała Fatra, Beskid Żywiecki, Śląski, Mały, Makowski, Wyspowy i Gorce.
Babiogórski PN prowadzi zajęcia edukację dla dzieci i młodzieży. Można zwiedzać liczne ścieżki edukacyjne z pracownikami parku lub wystawę stałą BGPN prezentującą walory przyrodnicze Babiej Góry. Zainstalowany na wystawie system multimedialny umożliwia poznanie zwierząt mieszkających w babiogórskich lasach.
Rezerwaty przyrody
Rezerwat leśny „Bembeńskie” o powierzchni 38,14ha –chroni fragmenty rzadko spotykanego ekosystemu boru świerkowego na torfie
i zabagnione drzewostany świerkowe z cennymi gatunkami ziołorośli.
Rezerwat leśny „Na Policy” –chroni fragmenty naturalnych borów świerkowych, górnoreglowych. Występuje tutaj wiele roślin wysokogórskich a także rzadkich gatunków fauny.
Torfowiska Orawsko-Nowotarskie zwane inaczej puściznami – to rozległe obszary torfowisk wysokich. Powstały one na płaskich, bezodpływowych terenach o nieprzepuszczalnym gruncie. Torfowiska zasilane są głównie opadami deszczu i są dość ubogie w składniki odżywcze (np. w azot). Powstały na wododziale europejskim pomiędzy zlewiskiem Morza Bałtyckiego a zlewiskiem Morza Czarnego. Najważniejszą rolę w tworzeniu torfowiska odrywają rośliny, a przede wszystkim mech torfowiec. Jego obumarłe szczątki ulegają rozkładowi bez dostępu tlenu, w wyniku czego powstaje torf. Grubość torfu sięga do około 7 metrów. Torfowiska orawskie są zbiorowiskami unikalnymi w skali europejskiej, żyją tam rzadkie okazy roślin i zwierząt, pełnią też rolę naturalnych zbiorników retencyjnych, chronią przed powodziami i suszą. Torfowiska te stanowią własnością prywatną i są intensywnie eksploatowane. Znajdują stosowanie w rolnictwie, lecznictwie i w przemyśle farmaceutycznym. Torfowiska te można zwiedzać dzięki ścieżce edukacyjnej ”Torfowisko Baligówka”.
Na 12 tablicach zamieszczono cenne informacje o florze, faunie i powstaniu torfowisk.
Hale pasterskie – do dziś dnia do dwóch pięknych widokowo polan Piaskowej (Marysinej) i Styrułowej (Ziembowej) bacowie prowadzą swoje stada owiec. Na bacówce na Ziembowej Polanie (Krzywań) można nabyć liczne, smakowite specjały pasterskie. Wypas owiec odbywa się również na Hali Śmietanowej i w Zubrzycy Górnej na Ochlipowie. Tutaj znajduje się również bacówka zbudowana staraniem BGPN.
Polana Stańcowa
Dzisiejsza Stańcowa Polana stanowi resztkę olbrzymiego obszaru pastwisk, gdzie wypasano owce i woły. Jest to również doskonałe miejsce do uprawiania turystyki pieszej i rowerowej. To jedyny w swoim rodzaju teren po tej stronie Babiej Góry, gdzie krzyżują się szlaki turystyczne północ – południe i wschód – zachód.
Źródełka siarczkowe na terenie gminy Lipnica Wielka. Na terenie gminy licznie występują źródła siarczkowe. Najbardziej znane i odwiedzane to: “Jacka”, “Emila”, “Heródka” i “Jana”. Są dobrze oznakowane tablicami informacyjnymi. Woda ma właściwości lecznicze, co zostało potwierdzone przez badania w Katedrze Geologii i Geofizyki AGH w Krakowie