Warning: is_dir(): open_basedir restriction in effect. File(/tmp) is not within the allowed path(s): (/home/klient.dhosting.pl/agmedia/:/demonek/www/public/bledy.demonek.com/:/usr/local/lsws/fcgi-bin/:/usr/local/lsws/php/:/usr/local/lsws/php_64/:/usr/local/lsws/share/autoindex/:/usr/local/php/:/dev/urandom:/etc/pki/tls/certs/:/opt/alt/php53/usr/share/pear/:/opt/alt/php54/usr/share/pear/:/opt/alt/php55/usr/share/pear/:/opt/alt/php56/usr/share/pear/:/opt/alt/php70/usr/share/pear/:/opt/alt/php71/usr/share/pear/:/opt/alt/php72/usr/share/pear/:/opt/alt/php73/usr/share/pear/:/opt/alt/php74/usr/share/pear/:/opt/alt/php80/usr/share/pear/:/opt/alt/php81/usr/share/pear/:/opt/alt/php53/usr/share/php:/opt/alt/php54/usr/share/php:/opt/alt/php55/usr/share/php:/opt/alt/php56/usr/share/php:/opt/alt/php70/usr/share/php:/opt/alt/php71/usr/share/php:/opt/alt/php72/usr/share/php:/opt/alt/php73/usr/share/php:/opt/alt/php74/usr/share/php:/opt/alt/php80/usr/share/php:/opt/alt/php81/usr/share/php:/opt/alt/php53/:/opt/alt/php54/:/opt/alt/php5 in /home/klient.dhosting.pl/agmedia/new.orawski-dwor.pl/public_html/wp-content/plugins/wp-simple-firewall/src/lib/vendor/fernleafsystems/wordpress-services/src/Core/Fs.php on line 462

Warning: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /home/klient.dhosting.pl/agmedia/new.orawski-dwor.pl/public_html/wp-content/plugins/wp-simple-firewall/src/lib/vendor/fernleafsystems/wordpress-services/src/Core/Fs.php:462) in /home/klient.dhosting.pl/agmedia/new.orawski-dwor.pl/public_html/wp-content/themes/orawski_dwor_2018/functions.php on line 4
Galeria “Orawska Izba” – Pensjonat Orawski Dwór

Galeria “Orawska Izba”

Powstawała w Pensjonacie Orawski Dwór od 2010 roku i ciągle się rozwija.

Znajdziecie tu Państwo obrazy na szkle malowane Stanisława Wyrtla.

Tu można spotkać artystę na „żywo”, poznać jego pracę i twórczość.

Stanisław Wyrtel urodził się w Zubrzycy Górnej na Orawie w 1956 roku.

Absolwent Zakopiańskiego Technikum Budownictwa Regionalnego.
Przez kilkanaście lat pracował w Orawskim Parku Etnograficznym w Zubrzycy. Chyba właśnie tutaj zaczęła się jego przygoda ze szkłem.
Tu, w skansenowskich chałupach malowane na szkle obrazy wiszą jak przed wiekami w mrocznych izbach rozświetlonych we dnie
słońcem, wieczorem migotliwym płomykiem łuczywa czy kaganka.
To właśnie ta gra świateł niejako „maluje” obraz razem z jego twórcą. Tę współzależność światła i koloru S. Wyrtel w swoich obrazach wykorzystuje po mistrzowsku. Jest w nich coś z półmroku chałupy i coś z przesyconego słońcem orawskiego powietrza, coś z realnej rzeczywistości i tego, czego nie da się materialnie dotknąć.

W księdze pamiątkowej wystaw Stanisława Wyrtla ktoś napisał:

“Mają te szkła coś ze spotkania świętości, dotknięcia tajemnic… tej drugiej strony życia.””

Dla artysty piękno przyrody i sakralność są nierozerwalne, przenikają się. O tym opowiada między innymi tworząc swoje obrazy.
Rysować i malować próbował już w dzieciństwie. Teoretyczne podstawy rysunku zdobył w szkole średniej. Potem zafascynowała go twórczość Chagalla. Kolejnym etapem było „odkrycie” Orawy, jej niepowtarzalnego piękna, tradycji, kultury.
Jej postanowił poświęcić całą swoją twórczość, zrośniętym z nią wizerunkom świętych, przydrożnym kapliczkom.
Od samego początku malarstwo S. Wyrtla zwracało uwagę swoją oryginalną formą i ciekawą kolorystyką.
Już w 1987 roku został członkiem Stowarzyszenia Twórców Ludowych w Lublinie, biorąc udział w wielu wystawach sztuki ludowej.
To właśnie koledzy ze Stowarzyszenia napisali w Księdze pamiątkowej:

“Dał Ci Bóg dar tworzenia, reszta jest już tylko w Twoich rękach.”

Artysta ma na swoim koncie szereg wystaw w kraju i za granicą.
Na co dzień na spotkania ze światem „na szkle malowanym” zaprasza do swojej galerii w Orawskim Dworze w Zubrzycy Górnej.

Stanisław Wyrtel w 2008 roku uhonorowany został prestiżowym odznaczeniem “Gloria Artis”, przyznawanym najwybitniejszym postaciom świata kultury lub osobom mającym na tym polu szczególne zasługi.
Medal nadawany jest od 1991 roku z inicjatywy m.in. Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, rektorów szkół wyższych, marszałków, wojewodów, stowarzyszeń i organizacji prowadzących statutową działalność kulturalną.

Więcej na stronie: http://www.wyrtel.pl